Padca cen nepremičnin v prihodnosti ni pričakovati

Tanja Srnovršnik, PRAVNA-VARNOST – Pv, d.o.o.

Članki

Dobro_je_vedeti/pravna-varnost_logo_4_1
  • Cene stanovanj padle samo v Celju
  • Spremenjeno obnašanje prodajalcev in kupcev
  • Čas prodaje se podaljšuje
  • Upočasnjen tempo novogradenj
  • Visoke cene v Sloveniji posledica premajhne ponudbe
  • Finančna kriza na gibanje cen še ne vpliva
  • Cene stanovanj navzgor še za približno pet odstotkov
  • Povprečna cena stanovanj 1.867 evrov za kvadratni meter
  • Družinske hiše najdražje v Ljubljani
  • Najdražje pisarne na Obali 

Cene stanovanj padle samo v Celju
Cene stanovanj so v prvem polletju v primerjavi z istim obdobjem lani zrasle za povprečno deset odstotkov, padec so doživele samo v Celju, v poročilu o slovenskem trgu nepremičnin za prvo polletje letošnjega leta ugotavlja Geodetska uprava RS. Rast povprenih cen hiš je bila precej manjša in jo ocenjujejo na približno pet odstotkov. Cene poslovnih nepremičnin, kiso lani doživele precejšen padec v tretjem četrtletju in zaradi tega tudi na letnem nivoju, so v prvem polletju leta 2008 zrasle, in sicer cene pisarn za devet odstotkov, lokalov pa kar za 26 odstotkov.

Spremenjeno obnašanje prodajalcev in kupcev
Spremenjena pričakovanja tržnih subjektov se pričenjajo odražati tudi v obnašanju prodajalcev in kupcev. Ponudniki nepremičnin so prisiljeni oglaševati precej realnejše ponudbene cene, kot je to veljalo v preteklih letih, če hočejo odziv potencialnih kupcev. To pa še ne pomeni, da prodajalci in predvsem investitorji že pristajajo tudi na zniževanje cen, ki se dejansko realizirajo na trgu, ugotavlja geodetska uprava.

Čas prodaje se podaljšuje
Kupci na drugi strani v trenutnih okoliščinah tudi ne hitijo več z nakupom. Zaradi nadaljnjega naraščanja efektivnih obrestnih mer za dolgoročne stanovanjske kredite in zaostajanja realnih plač za rastjo inflacije kupna moč prebivalstva še naprej pada. Obseg prometa, predvsem s stanovanjskimi nepremičninami, se tudi zato zmanjšuje, predvsem pa se podaljšuje čas prodaje.

Upočasnjen tempo novogradenj
Po veliki gradbeni ekspanziji v preteklem letu je letos zaznati tudi stagniranje števila vlog za izdajo gradbenih dovoljenj za novogradnje. To pomeni, da smo priča določeni previdnosti investitorjev, ki zaradi manjše prometne hitrosti že zgrajenih nepremičnin in negotovosti glede nadaljnje rasti cen nepremičnin že upočasnjujejo tempo novogradenj.

Visoke cene v Sloveniji posledica premajhne ponudbe
V javnosti se tudi veliko ugiba o možnem poku slovenskega nepremičninskega balona. Kar se tiče tega, je vprašanje, v kakšni meri lahko pri nas sploh govorimo o balonu, ugotavljajo na geodetski upravi. Kot pojasnjujejo, financiranje prebivalstva za nakup nepremičnin v Sloveniji nikakor ni bilo primerljivo s tistim v ZDA ali drugih zahodnoevropskih državah. Visoki nivoji cen, ki so bili doseženi na lokalnih in regionalnih trgih, so očitno v največji meri posledica premajhne ponudbe v primerjavi z obsegom realnega povpraševanja, ne pa posledica umetnega napihovanja cen v preteklosti, poudarjajo v geodetski upravi.

Finančna kriza na gibanje cen še ne vpliva
Ob tem dodajajo, da o padanju tržne vrednosti nepremičnin, s katerimi so zavarovani hipotekarni krediti, zaenkrat ne moremo govoriti. Prav tako ni videti, da bi začetni znaki finančne krize in recesije v svetu že vplivali na dejansko gibanje cen nepremičnin pri nas. Čutiti je le psihološki vpliv, ki pa se je že začel odražati na obnašanju tržnih subjektov na strani ponudbe in povpraševanja, in se lahko v bližnji prihodnosti odrazi tudi na gibanju cen nepremičnin. V geodetski upravi tako splošnega padca cen nepremičnin pri nas, vsaj v bližnji prihodnosti, ne pričakujejo.

Cene stanovanj navzgor še za približno pet odstotkov
V kolikor ne bo prišlo do večjih pretresov na trgu, lahko pričakujemo do konca tekočega leta na ravni države zelo umirjeno gibanje cen nepremičnin. Še največjo spremembo kaže trend za stanovanja, katerih povprečna cena naj bi do konca leta zrasla še za približno pet odstotkov. Cene eno in dvostanovanjskih hiš s pripadajočim zemljiščem pa naj bi narasle še za okoli en odstotek. Povprečne cene poslovnih nepremičnin najbi se gibale različno, lokali naj bi se podražili za največ dva odstotka, medtem ko naj bi povprečna cena pisarn prav za toliko padla.

Povprečna cena stanovanj 1.867 evrov za kvadratni meter
Cena stanovanj v drugem letošnjem četrtletju je bila na ravni države v povprečju 1.867 evrov za kvadratni meter, kar je deset odstotkov več kot v zadnjem lanskem četrtletju. Najvišja povprečna cena stanovanj je bila na Obali, in sicer 2.902 evrov za kvadratni meter (+14 odstotkov). V Ljubljani je cena v povprečju dosegla 2.777 evrov za kvadratni meter (+sedem odstotkov), v okolici Ljubljane pa 2.055 evrov (sedemodstotna rast).

Na območju Nove Gorice je bila povprečna cena 2.177 evrov (+deset odstotkov), v zaledju Obale, Vipavski dolini in na Krasu 1.885 evrov (+34 odstotkov), na Gorenjskem 1.852 evrov (+štiri odstotke) in Mariboru pa 1.381 evrov (+šest odstotkov).

Cene stanovanj so padle samo v Celju, in sicer za pet odstotkov na 1.409 evrov za kvadratni meter. Najbolj so se stanovanja podražila na območju Slovenskih goric, Haloz in Kozjanskega, za 38 odstotkov, povprečna cena pa je bila 1.112 evrov na kvadratni meter. Najmanjše povprešne stanovanj pa so imeli na Koroškem območju s Pohorjem, kjer je bila povprečna cena 854 evrov za kvadratni meter.

Družinske hiše najdražje v Ljubljani
Cene družinskih hiš s pripadajočim zemljiščem so bile najvišje v Ljubljani (386.621 evrov za 158 kvadratnih metrov stavbe), sledijo Obala (301.155 evrov za 124 kvadratnih metrov), okolica Ljubljane (204.728 evrov za 163 kvadratnih metrov) in Gorenjska (185.580 evrov za 161 kvadratnih metrov stavbe). Najcenejše cene so bile v Prekmurju (60.861 evrov za 122 kvadratvnih metrov).

Najdražje pisarne na Obali
Pisarne so bile najdražje na Obali (2.831 evrov za kvadratni meter) in v Ljubljani (1.842 evrov za kvadratni meter), sledijo pa okolica Ljubljane in Gorenjska (1.572 evrov za kvadratni meter), Dolenjska, Goriška in Kras (1.300 evrov za kvadratni meter), Maribor (1.291 evrov za kvadratni meter), okolica Maribora in Celje (1.053 evrov za kvadratni meter) in Tolmin, Notranjska, Kočevje, Koroška in Prekmurje (870 evrov za kvadratni meter).

Za lokale je bila povprečna cena na Obali in v Kranjski gori 2.867 evrov, v Ljubljani 2.442 evrov, v okolici Ljubljane in delu Gorenjske 2.177 evrov, v Mariboru 1.824 evrov. V Novi Gorici, Novem mestu, Kranju in Celju je znašala 1.519 evrov, v Murski Soboti, na Dolenjskem, Primorskem in Štajerskem 1.365 evrov, v Alpah, na Tolminskem, Notranjskem in Kočevskem območju z Belo krajino 1.037 evrov, na Koroškem, v Ptuju in Prekmurju pa 979 evrov za kvadratni meter.


PRAVNA VARNOST – Pv d.o.o.
www.pravna-varnost.si

Tanja Srnovršnik, PRAVNA-VARNOST – Pv, d.o.o.

Deli na Facebook
Deli na Twitter
house image

Želite prejemati obvestila o novicah? Prijavite se na naše e-novice: