Ponedeljek, 8. marec 2010

Ob Sečoveljskih solinah naj bi zrasel zdraviliško hotelski kompleks

Avtor: sta

Sečovlje - Na piranski občini te dni urejajo pripombe, podane med javno obravnavo prostorskega načrta, s katerim bi uredili 13 hektarov veliko območje nekdanjega rudnika premoga ob Sečoveljskih solinah. Načrti predvidevajo ureditev sladkovodnega mokrišča, novo vstopno točko za obiskovalce krajinskega parka in gradnjo zdraviliško hotelskega kompleksa.

Območje se razteza med solinami in glavno cesto proti mejnemu prehodu Sečovlje, njegov severni del pa vključuje tudi sladkovodno mokrišče, ki je del krajinskega parka.

"Sladkovodno mokrišče ostaja v naravnem stanju," je za STA poudaril vodja krajinskega parka Andrej Sovinc. Na dobrih šestih hektarih mokrišča bi za sprehajalce uredili poti in razgledne točke.

Južni del območja nekdanjega rudnika v velikosti dobrega hektara bi namenili muzejskemu parku z vstopno točko za obiskovalce krajinskega parka. V starem rudniškem objektu bi uredili muzej z razgledno ploščadjo, ki bi obiskovalce seznanjal z zgodovino rudarstva in solin. V tem delu parka je načrtovan konferenčni in učni center, zaživeli naj bi tudi kavarna in restavracija.

Na hektar veliki površini v osrednjem delu bi zgradili zdraviliško-hotelski kompleks s 100 hotelskimi sobami, kopališčem, centrom za talasoterapijo, morskim savna parkom, lepotnim centrom, telovadnicami in kletjo s servisnimi dejavnostmi in dvoetažno garažo.

Skoraj pet hektarov bi namenili parkiriščem, ki bi se raztezala vzdolž glavne ceste proti mejnemu prehodu. Kolesarska steza Parencana bi deloma potekala ob naravnem rezervatu, deloma pa med parkirišči in glavno cesto.

Pobudnik projektov je družba Mobitel, sicer lastnica večine zemljišč razen sladkovodnega mokrišča in kolesarske poti Parencane, ter lastnica družbe Soline, pridelava soli, ki upravlja z krajinskim parkom.

S predlagano ureditvijo bi po besedah Sovinca infrastrukturo za obiskovanje parka nakopičili na njegovem obrobju in s tem v najmanjši možni meri obremenili njegovo osrčje. Novi objekti po njegovem ne bi ogrozili življenja v krajinskem parku, narejena je bila tudi presoja vplivov na okolje.

Projektom so naklonjeni tudi v podjetju Soline, pridelava soli. "To bi bila velika pridobitev za Sečovlje in za krajinski park," meni direktor družbe Alojz Jurjec. Za razmišljanje, kdo in kdaj bi projekt realiziral, pa je po njegovih besedah še preuranjeno.

Občinski svet bo odlok o podrobnem prostorskem načrtu prvič obravnaval v aprilu, drugič pa predvidoma junija, so za STA pojasnili v občini Piran.

Vir: www.dnevnik.si

  • Iskalnik
  • Hitri iskalnik
Išči

Moj kotiček

izdelava kABI d.o.o.

tel: 01 280 50 80
fax: 01 280 50 85
e-mail: urednistvo@kabi.si