Odločna sodnica končala agonijo Konstruktorja VGR

Tomaž Klipšteter

Novice

»Žalostno je, da je v naši družbi bolj uveljavljen propad kakor preživetje podjetja,« se je po odhodu iz mariborske sodne palače jezil Samo Majcenovič, direktor in solastnik Konstruktorja VGR.

Maribor - Več kot tri mesece je zmogel Samo Majcenovič izigravati stavkajoče delavce Konstruktorja VGR in zavlačevati sprožitev stečaja. Okrožna državna sodnica Lilijana Rebernik pa je direktorja proslulega mariborskega gradbinca včeraj matirala v manj kot eni uri in insolventno podjetje nemudoma poslala v stečaj. S svojo odločnostjo ji je celo uspelo prepričati Majcenoviča v to, da se zoper njen sklep ne bo pritožil.

Za približno 20 ogorčenih delavcev, ki so včeraj prišli na mariborsko sodišče, je zmanjkalo prostora v sobi, v kateri je bil razpisan sodni narok zaradi ugovora prisilnega upravitelja zoper vodenje prisilne poravnave Konstruktorja VGR. Sodnici ni bilo prav, da bi kateri izmed njih ostal pred vrati, zato je dogajanje preselila v največjo dvorano, v kateri se sicer praviloma odvijajo glavne obravnave najbolj odmevnih kazenskih obravnav.

Ta neobičajna kulisa je še bolj zaostrila napetost v tem gospodarskem sporu, v katerem si je Majcenovič vztrajno prizadeval preprečiti stečaj podjetja. Odvetnica Mojca Veljkovič je uvodoma pojasnjevala, da je možno udejanjiti spremenjeni načrt finančnega prestrukturiranja. Denar za zagon proizvodnje naj bi po njenih besedah pridobili na podlagi številnih izvršb "nespornih" terjatev.

"Bistveno dejstvo, zaradi katerega ugovarjam postopku prisilne poravnave, je to, da delavci niso prejeli plač," ji je odvrnil prisilni upravitelj Matjaž Polenčič. Zakonska meja za insolventnost so tri neizplačane plače, Konstruktorjevim delavcem pa jih delodajalec dolguje že pet. "Zapriseženi cenilec je podal pozitivno mnenje o načrtu finančnega prestrukturiranja izključno pod pogojem, če bodo terjatve zaposlenih v celoti poplačane najkasneje do 17. oktobra. Zavedal se je, da je treba delavcem dati denar, sicer ne bo nihče vzel lopate v roke."

Po Polenčičevem prepričanju ni mogoče z izvršbami pridobiti denarja za izplačilo plač, saj so ti postopki preveč dolgotrajni. Izpostavil je še dejstvo, da se z zavlačevanjem stečaja vsak mesec povzroči podjetju za 700.000 evrov dodatne škode. "Insolventnost se je zažrla v prisilno poravnavo. Ne dela se nič, vse stoji," je poudaril Polenčič.

"Od kod boste dobili denar za plače?" je zatem začela v Majcenoviča vrtati sodnica Rebernikova. Direktorja je podučila, da je neizplačilo treh mesečnih že po zakonu tako tehten pogoj za uvedbo stečaja, da sodišče niti ne more dopustiti dodatnih dokazov. Majcenovič ji je odgovarjal po že znanem vzorcu in se je skliceval na izvršbe, med drugim zaradi domnevnega dolga KBM Leasinga v višini 5,1 milijona evrov. "Takšne izvršbe v najboljšem primeru trajajo najmanj tri mesece," mu je odvrnila sodnica. "Kako dolgo naj še čakajo delavci? Naj bodo še leto dni brez plač? Povejte, kako boste dobili denar?" Majcenovič ji ni znal odgovoriti.

"Moja odločitev je znana," je zatem razglasila sodnica. "Ustavila bom prisilno poravnavo in bom sprožila stečajni postopek." Majcenovič je sprva napovedal, da se bo pritožil na njen sklep. "Upala sem na zdravo kmečko pamet in na to, da se boste odpovedali tej pravici," je njegovo potezo komentirala sodnica, "ker bi to bilo najbolj pravično za delavce."

In res. Majcenovič je resignirano povedal, da svojo pritožbo umika. Prisotni Konstruktorjevi delavci so sprva mislili, da so narobe slišali. Ko pa so dobili potrditev, da podjetje dejansko gre nemudoma v stečaj, se je njihovo razpoloženje v hipu spreobrnilo. "Skoraj ne morem verjeti, da smo zmogli končati to agonijo," je bil olajšan sindikalist Mladen Kutnjak, ki je skupaj s sodelavci odhitel na sedež Konstruktorja, kjer so številni zaposleni čakali na novice s sodišča. Po njegovih besedah še vedno pripravljajo kazenske ovadbo zoper Majcenoviča zaradi domnevnega oškodovanja podjetja.

Vodenje stečajnega postopka bo prevzel Polenčič, ki bo v najkrajšem možnem času vsem zaposlenim - ki jih je še nekaj več kot 200 - izročil odpovedi delovnega razmerja, nato se bodo lahko prijavili na zavod za zaposlovanje ter začeli prejemati socialno podporo. Finančno pomoč jamstvenega sklada si lahko obetajo čez dva do tri mesece.

Vir: www.dnevnik.si

Tomaž Klipšteter

Deli na Facebook
Deli na Twitter
house image

Želite prejemati obvestila o novicah? Prijavite se na naše e-novice: