Predor Šentvid vedno bližje dokončanju

Vir: Dars

Nepremičnine Si21

Novice

Novice_iz_sveta_nepremicnin/g6
Družba za avtoceste v Republiki Sloveniji, DARS d.d., je danes novinarje popeljala na ogled poteka gradnje predora Šentvid na avtocestnem odseku Šentvid - Koseze. Gradnja z gradbenega vidika najzahtevnejšega predora na slovenskem avtocestnem omrežju poteka v skladu s terminskim planom, predviden rok dokončanja pa - kljub nekaterim zamudam v postopku javnega naročanja za elektro-strojno opremo predora - zaenkrat ostaja v zadnjih dneh letošnjega leta.
 Kljub temu, da Vlada RS še ni sprejela sprememb in dopolnitev lokacijskega načrta, ki bodo opredelile navezovanje Celovške ceste na avtocesto znotraj predora, s čemer bo razbremenjena Celovška cesta, zastoji pa zmanjšani, v DARS-u ostajajo optimistični, saj so prepričani, da bodo te spremembe pozitivno vplivale na prometne razmere na severovzhodnem delu Ljubljane.

Izvajalec del v skladu z uredbo o državnem lokacijskem načrtu in veljavnim gradbenim dovoljenjem trenutno gradi tripasovni predor s kavernama. Prva izmed predorskih cevi (desna, gledano v smeri proti Kopru) je bila prebita v mesecu decembru, v tej cevi pa je že izkopana kaverna, izvedeni so podporni ukrepi in hidroizolacija, izdelani pa so tudi temelji ter 204 metrov betonske obloge. V drugi cevi do preboja ostaja še približno 23 metrov, tako da je preboj predviden v mesecu aprilu. V tej cevi izvajalec del trenutno koplje tudi kaverno, ki je izkopana v nekaj več kot 70 odstotkih.

V kolikor bo postopek javnega naročanja za elektro-strojno opremo predora Šentvid uspešno zaključen in izvajalec v delo uveden do meseca maja, je predor brez navezovalnih predorskih cevi mogoče prometu predati do konca letošnjega leta, navezovalni predorski cevi pa zgraditi naknadno. Izgradnja in predaja prometu tudi priključnih cevi s Celovške ceste sta namreč odvisni od sprejema sprememb in dopolnitev državnega lokacijskega načrta s strani Vlade RS, saj bo šele po umestitvi tudi teh cevi v prostor mogoče vložiti vlogo za gradbeno dovoljenje za izgradnjo teh cevi ter v skladu z Zakonom o javnem naročanju priključni cevi oddati v izgradnjo ter jih naposled zgraditi.

Ocenjena vrednost izgradnje predora Šentvid (vključno z dodatnimi in več deli – gre predvsem za dodatne podporne ukrepe; upoštevan je nivo cen december 2006) brez priključnih predorskih cevi znaša 96,3 milijona evrov, s priključnimi predorskimi cevmi, ki bodo opredeljene s spremembo Državnega lokacijskega načrta za avtocesto na odseku Šentvid – Koseze, pa 108,5 milijona evrov.

Nepremičnine Si21

Deli na Facebook
Deli na Twitter
house image

Želite prejemati obvestila o novicah? Prijavite se na naše e-novice: