Sosedje za čiste reke

Vir: Primorske novice

Nepremičnine Si21

Novice

Novice_iz_sveta_nepremicnin/g3
Evropska unija namenja precej denarja za čezmejne okoljevarstvene projekte. V zadnjih letih so v obmejnih italijanskih in slovenskih občinah zgradili številne čistilne naprave za očiščenje Soče in Vipave. Od leta 2001 so jih na naši strani zgradili že v petih občinah, do 2012 naj bi jih postavili še pet.
“Načrti so bili izpeljani v okviru projekta Eco Adria, ki se je začel leta 2001 in gre zdaj h koncu, saj se začenja nova finančna perspektiva,” je povedal Črtomir Špacapan, direktor Regijske razvojne agencije (RRA) severne Primorske. RRA je včeraj v Šempetru skupaj z devetimi italijanskimi in s petimi slovenskimi občinami predstavila čezmejne projekte na področju varovanja okolja, za katere so zagotovili evropski denar v obdobju 2000-2006.

Delujejo še pod zmogljivostmi

Na slovenski strani so v teh letih za čiščenje Soče, Vipave in tudi reke Reke oziroma za gradnjo čistilnih naprav ob njih porabili približno pet milijonov evrov. Od tega je kar štiri milijone prispevala EU, ostalo pa občine. Z evropskim denarjem so zgradili čistilne naprave za odpadne vode (do 5000 enot) v občinah Miren-Kostanjevica, Tolmin, Idrija, Vipava in Kanal ob Soči. Vse še ne delujejo s polno zmogljivostjo, saj niso dokončali kanalizacijskih omrežij. Te naj bi dokončno uredili do leta 2010. Na italijanski strani pa je v zadnjih letih za gradnjo čistilnih naprav ob rekah, ki se zlivajo v Jadransko morje, evropski denar dobilo pet obmejnih občin, ki so tudi že zgradile čistilne naprave ob Soči.

“Projekt naj bi nadaljevali. Občine se pripravljajo na nov razpis, pri katerem pa bo potrebnega več sodelovanja,” pravi Špacapan. V okviru nove finančne perspektive (2007-2013) naj bi na evropske razpise prijavili projekte čistilnih naprav v Podnanosu, Renčah, Mirnu, Dornberku in Desklah. Šempetrska in novogoriška občina pa se še dogovarjata o centralni čistilni napravi.

Vse nared do 2012

Po prvotnih načrtih naj bi nove čistilne naprave zgradili že do leta 2010. “Mislim, da tega roka ne bomo ujeli. Razpisi bodo konec letošnjega leta, projekte bomo začeli izvajati prihodnje leto. Računam, da bodo vse čistilne naprave zgrajene do leta 2012”, meni direktor RRA. Izkušnje občin z obeh strani meje iz preteklih let so pokazale, da se najbolj zatika pri dokumentaciji. Čistilno napravo v Biljah, denimo, so načrtovali že leta 1996, dogradili pa šele lani. H koncu pa gredo postopki za gradbeno dovoljenje za napravi v Mirnu in v Podnanosu, tako da jih bodo lahko prijavili na razpis ob koncu leta.
Udeleženci srečanja so si ogledali ogledali objekt v Biljah. Sodobna naprava za 1500 enot ima dve ločeni liniji za čiščenje voda, stala je dobrih 743.000 evrov. Slabo polovico potrebnega denarja so dobili iz evropskega programa Eco Adria. ALENKA OŽBOT

 

Nepremičnine Si21

Deli na Facebook
Deli na Twitter
house image

Želite prejemati obvestila o novicah? Prijavite se na naše e-novice: