Ponedeljek, 15. marec 2010

Zasoljeno študentsko naselje: Vegrad bi rešili z astronomskimi cenami stanovanj in parkirišč

Vegradova študentska stanovanja bi skupaj z davkom in parkirišči stala skoraj 3000 evrov za kvadratni meter

Zemljišče za študentsko naselje ob Vojkovi cesti bo brez državnega denarja zelo verjetno še dolgo ostalo nepozidano.

Zemljišče za študentsko naselje ob Vojkovi cesti bo brez državnega denarja zelo verjetno še dolgo ostalo nepozidano.

Avtor: Peter Pahor

Ljubljana - Kot so nam po tednu dni razkrili v republiškem stanovanjskem skladu (SSRS), ki ga vodi Primož Pirc, jim je Vegradova hčerinska družba Gina 224 študentskih najemnih stanovanj v načrtovanem kampusu ob Vojkovi cesti ponudila po ceni 2000 evrov brez DDV za kvadratni meter, k čemur je treba dodati še 18.000 evrov za vsako parkirno mesto. Triletni javni poziv za nakup tovrstnih stanovanj in zemljišč je sklad po sklepu nadzornega sveta v uradnem listu objavil 30. oktobra lani, edino ponudbo podjetja Gina pa so na skladu (domnevamo po pošti) dobili že 4. novembra, torej le tri delovne dni kasneje.

Kako je mogoče v tako kratkem času po objavi v uradnem listu pripraviti takšno ponudbo, vedo samo v Vegradu, kjer na naša vprašanja niso bili pripravljeni odgovoriti. V velenjskem gradbenem podjetju na ta posel močno računajo, kar potrjujejo naše neuradne informacije, da naj bi bilo vodstvo SSRS pod močnimi pritiski za čimprejšnjo uskladitev pogodbe. Ta naj bi bila še vedno v fazi dopolnjevanja, če pa bo prišlo do podpisa, bo Vegrad zelo verjetno počrpal vseh 30 milijonov evrov, ki jih je za nakup stavbnih zemljišč za gradnjo študentskih stanovanj ter skupin študentskih stanovanj in stanovanjskih stavb s študentskimi stanovanji v treh letih predvidel nadzorni svet.

Ob tem je skoraj neverjetno, da so nam na SSRS na vprašanje, kako bodo ob opozorilih o kadrovski podhranjenosti pravzaprav upravljali s stanovanji, odgovorili, da so na možne težave pri uvedbi novega "produkta" obvestili nadzorni svet, ki pa je "vztrajal pri svoji odločitvi oziroma usmeritvah". Se pa te usmeritve utegnejo kmalu spremeniti, saj Roko Žarnić, novi minister za okolje in prostor, ki je na čelu nadzornega sveta stanovanjskega sklada zamenjal Karla Erjavca, napoveduje: "Ta zgodba je dobra iztočnica za mojo prvo sejo nadzornega sveta. Bodite prepričani, da bo to ena od udarnih tem, ki se jih bom lotil."

Še bolj zanimiva je izjava Mitje Pavlihe, generalnega direktorja direktorata za prostor na okoljskem ministrstvu: "Tudi na direktoratu za prostor, kjer smo pristojni tudi za stanovanjsko politiko, smo bili močno začudeni nad odločitvijo nadzornega sveta sklada in smo z vso odgovornostjo opozorili takrat predsedujočega in našega člana nadzornega sveta, da je sklep v navzkrižju s stanovanjskim zakonom in da pravne podlage za tovrstne dejavnosti ni. Zelo me veseli, da se bo minister poglobil v to problematiko in da bomo zadevi prišli do konca."

Če bo novi minister torej za razliko od Karla Erjavca upošteval opozorilo direktorata za prostor, se Vegradovi ponudbi ne piše nič dobrega. Še posebno, če bodo navzkrižje s stanovanjskim zakonom pri odločanju upoštevali tudi ostali člani nadzornega sveta, Alenka Bratušek (ministrstvo za finance), Boris Gaberščik (nadzornik v KAD), Franc Stanonik (generalni sekretar na ministrstvu za okolje in prostor) in Ljubo Jasnič (generalni sekretar stranke DeSUS).

Vir: www.dnevnik.si

Aktualno

Iskalnik

Arhiv

ptsčpsn
  1234567891011121314151617181920212223242526272829
Iskalnikhitri iskalnik
E-novice

Nepremičnine Si21
Nepremičnine in nepremičninske agencije na enem mestu

izdelava kABI d.o.o.

tel: 01 280 50 80
fax: 01 280 50 85
e-mail: urednistvo@kabi.si

uredništvo | oglaševanje | rss feed

Nepremičnine
English Hrvatska Italia Srbija Bosna i Hercegovina Si21.com Izdelava spletnih strani TV sporedi Avto.info Novogradnje.com Mobilne strani