Kaj storiti, če se ne strinjate z ocenjeno vrednostjo vaše nepremičnine?

Nepremičnine Si21

Članki 2 min. branje

Kaj storiti, če se ne strinjate z ocenjeno vrednostjo vaše nepremičnine?

Ljubljana - Geodetska uprava Republike Slovenije (Gurs) je te dni poslala zbirna potrdila o novih posplošenih vrednostih nepremičnin vsem lastnikom.

Kaj storiti, če se ne strinjate z ocenjeno vrednostjo vaše nepremičnine?

Te nove vrednosti so izračunane na podlagi prenovljenih modelov vrednotenja, ki so bili potrjeni aprila letos. Kot so pojasnili na Gursu, so prejšnji modeli po rednem dvoletnem preverjanju pokazali odstopanja od dejanskega stanja na terenu, zato je bila uvedba novih nujna.

Medtem ko mnogi lastniki prejemajo potrdila in preverjajo nove vrednosti svojih nepremičnin, se že pojavljajo vprašanja in morebitna nesoglasja. Kaj torej lahko storite, če menite, da nova ocenjena vrednost vaše nepremičnine ne odraža njene realne tržne vrednosti?

Prvi korak: Preverite podatke

Kot poudarjajo na Gursu, je prvi in ključni korak pregled zbirnega potrdila. Lastniki bi morali natančno preveriti, ali so na potrdilu navedene vse njihove nepremičnine. Če katere manjka, je priporočljivo preveriti v zemljiški knjigi, ali so pri vseh nepremičninah vpisani z enotno matično številko občana (EMŠO).

Še pomembneje pa je preveriti točnost podatkov o samih nepremičninah v evidenci vrednotenja. Če se podatki, kot so velikost, vrsta, starost ali drugi atributi nepremičnine, ne ujemajo z dejanskim stanjem, je velika verjetnost, da je tudi ocenjena vrednost neustrezna. V takšnih primerih Gurs svetuje, da lastniki najprej uredijo podatke v ustreznih evidencah. Večinoma gre za podatke katastra nepremičnin, postopki za njihovo urejanje pa so podrobno opisani na spletni strani o katastru nepremičnin. Nekateri podatki izhajajo tudi iz drugih matičnih evidenc, ki se urejajo po drugih predpisih.

Kaj če so podatki pravilni, a se z vrednostjo ne strinjate?

Če ste preverili podatke in ugotovili, da so ti v evidenci pravilni ter ustrezajo dejanskemu stanju vaše nepremičnine, pa še vedno menite, da posplošena vrednost bistveno odstopa od njene tržne vrednosti, imate možnost predlagati spremembo posplošene vrednosti z uveljavljanjem posebne okoliščine.

Ta postopek vključuje najem cenilca, ki bo izdelal oceno uveljavljanja posebnih okoliščin pri vaši konkretni nepremičnini. Pri tem pa Gurs opozarja na pomemben pogoj, ki ga določa zakon: predlog za ugotavljanje posebne okoliščine je mogoč le, če cenilec oceni, da je ocenjena vrednost po modelih vrednotenja vsaj 20 odstotkov nižja ali višja od tržne vrednosti, ali če razlika znaša več kot 200.000 evrov.

Postopek uveljavljanja posebne okoliščine

Ko pridobite mnenje cenilca, ki izpolnjuje omenjena pogoja, lahko vložite predlog za ugotavljanje posebne okoliščine. Ta pritožba se bo obravnavala v splošnem upravnem postopku. Po končani obravnavi boste kot lastnik pisno obveščeni z upravno odločbo o tem, ali je bil vaš predlog za upoštevanje posebne okoliščine sprejet ali ne.

Gurs ob tem izpostavlja ključno obveznost cenilca: preden izvede individualno cenitev, mora preveriti, ali se podatki o nepremičnini v uradnih evidencah ujemajo z dejanskim stanjem. Če ugotovi neskladnosti, morate te najprej urediti, šele nato lahko uveljavljate posebne okoliščine.

Pomembno opozorilo glede prihodnosti

Na Gursu opozarjajo, da se bodo vrednosti nepremičnin predvidoma usklajevale vsaki dve leti. To pomeni, da bo z vsakim novim usklajevanjem potreben nov postopek ugotavljanja posebnih okoliščin, če se boste z novo ocenjeno vrednostjo ponovno ne strinjali.

Kako preveriti tržne cene nepremičnin?

Za lažjo presojo, ali ocenjena vrednost vaše nepremičnine odstopa od tržne realnosti, je koristno preveriti bazo sklenjenih pravnih poslov, kjer so javno dostopni podatki o dejanskih prodajnih cenah nepremičnin. Ta vpogled vam omogoča, da si ustvarite sliko o tem, po kakšnih cenah so se podobne nepremičnine v vaši okolici dejansko prodajale. Poleg tega je priporočljivo preveriti aktualno ponudbo nepremičnin na trgu. Eden od portalov, kjer lahko to storite, je na primer nepremicnine.si21.com. S pregledom trenutnih ponudbenih cen boste dobili dodatno perspektivo o vrednosti nepremičnin na trgu. Kombinacija vpogleda v pretekle transakcije in trenutno ponudbo vam lahko pomaga pri oceni ustreznosti nove ocenjene vrednosti.

Kje poiskati pomoč in informacije?

Za vsa dodatna vprašanja in svetovanje je na voljo klicni center na telefonski številki 080 10 66 ter poseben elektronski naslov: klicnicenter.gurs@gov.si. Na teh naslovih lahko pridobite dodatne informacije o postopkih in odgovor na morebitna vprašanja glede nove ocenjene vrednosti vaše nepremičnine.

Zato, če ste prejeli zbirno potrdilo in menite, da ocenjena vrednost vaše nepremičnine ne ustreza realnosti, ne oklevajte in preverite svoje možnosti. Prvi korak je vedno preverjanje podatkov, nato pa, če pogoji to dopuščajo, lahko razmislite o uveljavljanju posebne okoliščine. Pomembno je, da ste informirani o svojih pravicah in postopkih, ki so vam na voljo.

Nepremičnine Si21

Deli na Facebook
Deli na Twitter
house image

Želite prejemati obvestila o novicah? Prijavite se na naše e-novice: