Drugi veliki investicijski ciklus je pred vrati!

Vir: www.pomurski-sejem.si

Nepremičnine Si21

Sejmi

Novice_iz_sveta_nepremicnin/sggl
Družba za raziskave v cestni in prometni stroki Slovenije je skupaj z Društvom Inženiring danes 28. marca 2007, na 20. mednarodnem sejmu gradbeništva in gradbenih materialov MEGRA v Gornji Radgoni, pripravila zanimiv strokovni posvet, ki je privabil veliko število zainteresiranih.
Drugi investicijski ciklus v prometno infrastrukturo – gradnja in posodobitev železnic je tema, ki bo v naslednjih letih vedno bolj privlačna za slovenske gradbince, pa tudi za projektantska in inženiring ter svetovalna podjetja. Današnji posvet je bil prva obširnejša seznanitev strokovne javnosti s tem, kaj se s tem velikim projektom trenutno dogaja, kdaj se bodo začela prva dela in kakšne bodo zahteve investitorjev.

Državni sekretar na ministrstvu za promet dr. Peter Verlič je najprej predstavil program posodobitve in izgradnje slovenske železniške infrastrukture. Nacionalni program razvoja slovenske železniške infrastrukture je sicer bil sprejet in objavljen že pred enajstimi leti in bi moral biti dokončan že do leta 2005, a razen ponovne železniške povezave z Madžarsko preko Hodoša se vse do sedaj ni uresničilo nič iz tega programa. Nova priložnost je vladna Resolucija o nacionalnih razvojnih projektih za obdobje 2007 – 2023, ki predvideva tudi posodobitev slovenskega železniškega omrežja predvsem na smereh petega in desetega evropskega prometnega koridorja. Izgradnja in posodobitev železnice na petem koridorju od Benetk preko Trsta, Kopra, Divače, Ljubljane, Zidanega mosta in Hodoša proti Budimpešti pa je vključena v evropski seznam tridesetih najpomembnejših projektov za posdobitev evropskega železniškega omrežja. Ti projekti bi morali biti dokončani do leta 2015, toda pri nas zaradi poznega sprejetja zakona o poroštvih za najem kreditov za financiranje projektov v letih 2006 do 2009 nekoliko zamujamo.

Investicije bodo potekale po odsekih in krakih, postopki in priprava projektne dokumentacije povečini že tečejo, za novo progo med Koprom in Divačo je že sprejet državni lokacijski načrt, prva gradbena dela pa naj bi se začela že prihodnje leto na delu gorenjskega železniškega kraka, medtem ko naj bi se gradnja drugega tira in elektrifikacija prekmurskega kraka od Pragerskega do Hodoša začela leto pozneje.

Cilj celotnega projekta, ki bo trajal do leta 2023 in bo skupno po grobi oceni stal 10,7 milijard evrov, je uskladitev slovenskega železniškega omrežja z evropskim tako po dovoljenih hitrostih (160 do 250 km/h) kot po enotnem sistemu vodenja prometa in primerljivi signalizaciji in drugih značilnostih.

Na posvetu je o zakonski ureditvi in organiziranosti slovenskega železniškega sistema ter o evropskih zahtevah govoril dr. Bogdan Zgonc, mag. Vekoslav Korošec iz Združenja za svetovalni inženiring pa je izrazil pričakovanja svetovalnih inženirjev v zvezi z bližajočim se velikim slovenskim projektom. Načrtovano novo progo Divača – Koper pa je predstavil Edmund Škrbec iz Projektivnega podjetja Slovenskih železnic iz Ljubljane.

Nepremičnine Si21

Deli na Facebook
Deli na Twitter
house image

Želite prejemati obvestila o novicah? Prijavite se na naše e-novice: