Drobcene hiške na kolesih

Tiny House by Christian Bock

Marko Miklavc

Novice

Novice_iz_sveta_nepremicnin/01b

V ZDA se je pred leti pojavil novi 'downsizing' trend pri gradnji stanovanjskih objektov, ki zagovarja zavestno odpovedovanje klasičnemu bivalnemu razkošju. To novo 'Tiny Houses' (drobcene hiše) gibanje je sedaj doseglo tudi Evropo, točneje nemško mesto Bad Wildungen, kjer poleg številnih zdravilišč stoji tudi delavnica mizarstva Bock …

Njen lastnik, mizarski mojster Christian Bock, je že dolgo sanjaril o izdelavi majhne mobilne hiške v stilu gradbenih bivalnih priklopnikov ali pa cirkuških bivalnih prikolic, ker bi lastniku s tem lahko omogočila tudi hitro in neproblematično selitev 'mini hišice' na novo lokacijo. Za spremembo prvotnega načrta so poskrbele novice iz ZDA, kjer je 'Tiny House' filozofija majhnih lesenih hišic že nekaj časa priljubljena pri samskih ljudeh ter pri zelo majhnih družinah (največ dva člana …), ki si lastne hiše ali pa stanovanja pred tem enostavno niso mogli privoščiti. Popularna pa je tudi pri ekološko zavednih  ljudeh, ki so se ob izbiri primernih bivalnih prostorov zavestno odpovedali pretiranemu razkošju in posledični 'krami', ki jo le to prinaša s sabo. Prednosti takšnega razmišljanja so vidne predvsem pri finančnih stroških glede vzdrževanje hiše, podobno kot v primeru vzdrževanja majhnega avtomobila …

V ZDA obstaja že nekaj podobnih proizvajalcev takšnih mobilnih hišic, ki pa jih Američani zaradi drugačne evropske zakonodaje ne morejo ponuditi kupcem v Nemčiji, kjer imajo 'zloglasni' TÜV, ker ameriški izdelki ne ustrezajo varnostnim normam, ki veljajo v Nemčiji za proizvajalce počitniških prikolic. Poleg tega mora proizvajalec takšnih hišic upoštevati tudi zakonsko predpisane dimenzijske omejitve takšnega izdelka, kar se v končni fazi odraža tudi pri podobi in uporabnosti hišice, katere notranjost je zasnovana podobno kot v počitniških prikolicah, tudi v pogledu varnosti. Bock je ob razvoju in izdelavi prve takšne hišice prelisičil tradicionalno toge nemške uradnike, ker njegova hišica daje samo vizualni vtis posebno oblikovane počitniške prikolice, v resnici pa hišica sploh ni spojena z mobilno platformo. Posledično je prekvalificirana v tovor in ji ni potrebno izpolnjevati vseh klasičnih varnostnih kriterijev, ki veljajo za počitniške prikolice.

Za odštetih 35.000 evrov bo kupec prejel osnovno opremljeno 2,5-tonsko 'bivalno vrtno lopo' s približno osmimi kvadratnimi metri (tloris: 210 x 390 cm) bivalnih površin, kjer so stene in streha izdelani iz lesenih vlaknenih plošč z debelino osmih centimetrov, ker je nemški izdelek tudi dobro toplotno izoliran. Ob namestitvi peči na trda goriva je hišica uporabna tudi pozimi, obstaja pa tudi možnost vgradnje plinske peči na ali gretja ob pomoči elektrike. Upodobljena hišica, ki se je nemški javnosti prvič predstavila v lanski pomladi, predstavlja običajno bivalno hiško, obstajajo pa tudi drugačne različice, ki so namenjene poslovnim uporabnikom ter lovcem in športnikom. Pred nakupom takšne hišice se je dobro pozanimati, če je na zemljišču, kjer bo mobilna hišica postavljena, sploh omogoča postavitev takšnih in podobnih objektov …

Marko Miklavc

Deli na Facebook
Deli na Twitter
house image

Želite prejemati obvestila o novicah? Prijavite se na naše e-novice: