Nakup stare hiše: Na kaj morajo biti pozorni kupci

Nepremičnine Si21

Novice 5 min. branje

Nakup stare hiše: Na kaj morajo biti pozorni kupci

Kdor želi graditi na dotični lokaciji, mora pogosto dolgo čakati na željeno parcelo. Nasprotno pa je nakup stare hiše časovno varčnejši in včasih celo cenejši. Na kaj morate biti pozorni kot kupec stare hiše?

Nakup stare hiše je za mnoge zelo privlačen. Nakupna cena je pogosto ugodnejša od cene novogradnje, poleg tega pa se nepremičnina običajno nahaja v že razviti okolici: prisotna je dobra infrastruktura, v bližini pa so avtobusna postaja, zdravstveni dom ali osnovna šola. Pogosto vam ni treba dolgo čakati na vselitev, saj je hiša že zgrajena.

Kljub temu obstajajo tudi slabosti pri nakupu rabljene nepremičnine. Vsaka nepremičnina seveda ne izpolnjuje pričakovanj ali okusa potencialnega kupca.

Ker je hiša stara in dotrajana, mora kupec načrtovati kar nekaj ukrepov za njeno posodobitev. V gradnji so se pojavile napake ali pa so na zemljišču celo stare hipoteke in druge finančne obremenitve. Čeprav stroški potrebne prenove znižajo nakupno ceno, pa laiki običajno težko ocenijo obstoječe napake v stavbi.

Ogled: Na kaj kaj morate biti pozorni

Marsikatera stara hiša daje vtis, da gre za ugodno nepremičninsko ponudbo. Vendar se lahko nakup hitro izkaže za slabo odločitev. Zato je pomembno, da vnaprej ugotovite, ali/in katera prenovitvena dela so potrebna ter koliko bodo stala. Kupci morajo zato nujno opraviti več pregledov - po možnosti s strokovnjakom - in poiskati morebitne slabosti in napake hiše. Ključna vprašanja so: Je klet ali streha vlažna? Ali so ogrevalni, vodovodni ali električni sistemi zastareli? Ali je morda prisotna plesen ali glive? Kako je bila odpravljena škoda, ki je nastala do zdaj?
Šele po skrbnem popisu si lahko kupci nepremičnin ustvarijo sliko o tem, ali je stara hiša res ugodna naložba ali ne. Če je sama nepremičnina urejena, si morajo potencialni kupci v vsakem primeru ogledati tudi zemljiško knjigo: tako bodo izvedeli, ali imajo tretje osebe pravice do njihove nepremičnine, na primer pravico do služnosti ali pravico do plinovoda.

Nabavna cena, stroški in izračun

Pri določanju cen obstaja več modelov: prodajalec ali zastopnik ponudi nepremičnino po fiksni ceni ali na podlagi pogajanj. Poleg običajnega nakupa obstaja tudi postopek zbiranja ponudb (dražba), v tem primeru vse potencialno zainteresirane stranke predložijo svoje ponudbe. Praviloma ponudbo dobi kupec, ki ponudi najvišjo ceno.
Za prodajalca pa ponudbe - za razliko od dražbe - niso zavezujoče: lahko zavrne tudi najvišjo ponudbo, če meni, da lahko drugje doseže še višjo ceno.
Kdor kupi rabljeno nepremičnino, ne plača le nakupne cene, temveč mora upoštevati tudi dodatne stroške nakupa. Ti se lahko izkažejo za različno visoke.

Pregled stroškov - nakup stare hiše

V številnih primerih je treba plačati provizijo posrednika, ki se lahko razlikuje glede na regijo in se plača poleg kupnine, določen delež se nameni za notarja in vpis v zemljiško knjigo.
Delež zasluži tudi država z davkom na prenos zemljišča. Dodatni stroški so se: stroški izvedenskega mnenja za določitev trenutne tržne vrednosti stare hiše, zavarovanje stanovanjske stavbe ter zavarovanje odgovornosti lastnika stanovanja in najemodajalca ter stroški ukrepov za prenovo in posodobitev.

Prednosti in slabosti nakupa stare hiše

Prednosti Slabosti
ni potrebnega načrtovanja in ni gradnje pogosto so potrebne drage posodobitve, prenove ali obnove
obnova/prenova le dotičnega dela hiše poškodbe na stavbi ali gradbene napake je težko oceniti
trajnost strukturne spremembe so mogoče le v omejenem obsegu
pogosto osrednja lokacija z vzpostavljeno infrastrukturo ni možnosti izbire lokacije
možnost zaprositve za državne ali druge subvencije morebitna finančna in pravna bremena, ki jih prejšni lastnik ni poravnal

Nepremičnine Si21

Deli na Facebook
Deli na Twitter
house image

Želite prejemati obvestila o novicah? Prijavite se na naše e-novice: