SPOMENIK NAPOLEONU IN ILIRIJI (1929-1932-1940) in KRIŽANKE (1952-1956) strokovno vodstvo

Arhitekturni muzej Ljubljana

Nepremičnine Si21

Razstave - predavanja

Razstave_-_predavanja/Plecnikovo_leto_Krizanke

Število obiskovalcev je omejeno, zato je dvig brezplačnih vstopnic teden pred dogodkom v recepciji Plečnikove zbirke obvezen!

V nizu dvanajstih brezplačnih strokovnih vodstev (prva sobota v mesecu), tako na prostem kot v pomembnih Plečnikovih stavbah v Ljubljani, vas Arhitekturni muzej Ljubljana tokrat vabi v Križanke (1952-1956):

Križanke so razmeroma obsežen samostanski kompleks s cerkvijo ter s spremljajočimi stanovanjskimi in drugimi objekti nemškega viteškega reda. Ta se je naselil v Ljubljani kmalu po sredi 13. stoletja. Prvotno zgodnjogotsko redovno cerkev je v začetku 18. stoletja nadomestila kakovostna baročna stvaritev Italijana Domenica Rossija. Prvotni samostanski trakti so bili temeljito predelani v 16. stoletju in pozneje. Po zadnji vojni so oblasti redovnike izselile in namenile večji del kompleksa Ljubljanskemu festivalu, del pa Srednji šoli za oblikovanje in fotografijo. Plečniku so zaupali celotno prenovo. Ta je z vrsto oken odprl samostanski zid in tako zvabil poglede v notranjščine kompleksa. Na vzhodni strani cerkve je uredil lopo z lapidarijem, na zahodni pa veliko dvorišče, obdal osrednji trakt z novim arkadnim motivom in kolonado v nadstropju, prečnega pa okrasil z zgrafitom. Desno stranico je naselil s svetili in na terasi postavil pergolo. Njegova učenca Anton Bitenc in Viktor Molka sta uredila odprto gledališče na samostanskem vrtu, sam pa se je posvetil urejanju gostinskega lokala in, sredi kompleksa, oblikovanju Peklenskega dvorišča. Gre za pozno Plečnikovo delo, pri katerem se izraža njegov čut tako za dekorativne kot za duhovite rešitve, denimo z razsvetljavo v Peklenskem dvorišču.

dr. Peter Krečič

Strokovno vodstvo:Urša Kosmač Marc, zunanja sodelavka AML
Glasbeni program: Tielmann Susato-cca 1500 LA MOURISQUE,
Paul Peuerl 1575-1625 INTRADA, PADOUANA, GALLIARDA,
Michael Praetorius KRALJ - renesancni ples
Izvajalci: Teo Kovacevič, Simon Tomazič,Toni Skalar, Tomislav Skoti (Mentor kvarteta pozaven je docent Dušan Kranjc), Akademija za glasbo
Informacije: Natalija Milovanović, Arhitekturni muzej Ljubljana, natalija.milovanovic@aml.si

Nepremičnine Si21

Deli na Facebook
Deli na Twitter
house image

Želite prejemati obvestila o novicah? Prijavite se na naše e-novice: