Upravna problematika

Gradbeno dovoljenje

Vur: Ministrstvo za javno upravo

Gradnja novega objekta je izvedba del, s katerimi se zgradi nov objekt oziroma se objekt dozida ali nadzida in zaradi katerih se bistveno spremeni njegov zunanji izgled. Nadomestna gradnja je izvedba del, ko se na mestu poprej odstranjenega objekta ali v njegovi neposredni bližini, vendar znotraj gradbene parcele, zgradi nov objekt, s katerim se bistveno ne spremeni namembnost zunanjost, velikost in vplivi na okolje dosedanjega objekta, ki se ga pred začetkom uporabe nadomestnega objekta odstrani. Rekonstrukcija je spreminjanje tehničnih značilnosti objekta in prilagajanje objekta spremenjeni namembnosti ali potrebam, oziroma izvajanje del s katerimi se bistveno ne spreminja velikost, zunanji izgled in namembnost objekta, spremenijo pa se konstrukcijski elementi, zmogljivost in velikost ter izvedejo druge izboljšave. Odstranitev objekta je izvedba del s katerimi se objekt odstrani, poruši ali razgradi in vzpostavi prejšnje stanje.


KDO

Zahtevek lahko podajo fizične ali pravne osebe oziroma njihovi zakoniti zastopniki, pooblaščenci ali skupni predstavniki z ustreznim pooblastilom.


KJE IN KAKO

Pristojni upravni organ za izdajo dovoljenja za objekte državnega pomena je Ministrstvo za okolje, prostor in energijo, za objekte, ki niso državnega pomena pa Upravne enote, na katerih območju se nepremičnina nahaja.


PRAVNA PODLAGA

Zakon o graditvi objektov (Uradni list RS 102/04 - uradno prečiščeno besedilo), Zakon o urejanju prostora (Uradni list RS 110/02, 8/03), ostali materialni predpisi, podzakonski akti in prostorski izvedbeni akti občin.


VLOGA

Mora poleg splošnih podatkov, ki jih določa 66. člen Zakona o splošnem upravnem postopku (Uradni list RS 80/99, 70/00, 52/02 in 73/04), obsegati še navedbo podatkov o parcelni številki in k.o. zemljišča oziroma objekta ter podatke o vrsti objekta glede na namen.

Vloga za izdajo gradbenega dovoljenja (.doc, 12kb) | (.pdf, 57kb)


PRILOGE K VLOGI

  • Najmanj dva izvoda projekta za pridobitev gradbenega dovoljenja s predpisanimi sestavinami
  • Druge listine če tako določa zakon
  • Dokazilo o pravici graditi, če ta pravica še ni vpisana v zemljiško knjigo
  • V primeru rekonstrukcije še številko in datum gradbenega dovoljenja, na podlagi katerega je bil objekt zgrajen, razen za objekte, ki so bili zgrajeni pred letom 1967.

Za objekt državnega pomena, ki naj bi se gradil na območju, ki se ureja s prostorskim redom, in za objekt z vplivi na okolje investitorju zahtevi za izdajo gradbenega dovoljenja ni potrebno predložiti projekta za pridobitev gradbenega dovoljenja, če zahteva določitev smernic za izdelavo projekta za pridobitev gradbenega dovoljenja. V takšnem primeru je treba zahtevi za izdajo gradbenega dovoljenja priložiti samo lokacijsko informacijo in idejni projekt.


PODATKI, KI JIH PRIDOBI ORGAN

Podatki iz zemljiške knjige, kot dokazilo o pravici graditi
Če želite, lahko podatke iz zemljiške knjige pridobite sami in jih priložite k vlogi.


UPRAVNA TAKSA

Odvisna je od vrednosti objekta in se obračuna po taksni tarifni št. 1 in 39 Zakona o upravnih taksah (Uradni list RS 8/00, 44/00, 81/00, 42/02)


DODATNE INFORMACIJE

Gradbeno dovoljenje neha veljati, če investitor ne začne z gradnjo:

  • V primeru zahtevnega objekta v treh letih po njegovi pravnomočnosti,
  • V primeru manj zahtevnega objekta v dveh letih po njegovi pravnomočnosti,
  • V primeru enostavnega objekta v enem letu po njegovi pravnomočnosti.
  • Gradnja novega objekta, rekonstrukcija objekta, nadomestna gradnja in odstranitev objekta se lahko prične na podlagi pravnomočnega gradbenega dovoljenja. Na lastno odgovornost pa lahko investitor začne z gradnjo tudi po dokončnosti gradbenega dovoljenja.